MyPlanet | View Cart | Lorene's Produce Picks | Recipes
Lorene's Picks
Broccolette
Unit: 1 bunch
Reg: $3.45

Green Kale
Unit: 1 bunch
Reg: $2.45

Navel Oranges
Unit: 1 lb.
Reg: $2.55

 

 
Shop > Produce > Fruits > Citrus > 

Citrus
Kumquats  
These fruits are extremely juicy and tasty and have a sweet outer skin accompanied by a tart, inner flesh. Beck Grove - Fallbrook, CA
Unit: .50 lb.
Reg: $4.25
Qty:
Lemons  
Regular lemons for your home made salad dressings; the only way to go! Pauma Valley - Valley Center, CA
Unit: 1 ea.
Reg: $0.75
Qty:
Limes  
In my house these are a staple for drinks, dressings and cooking! Mx
Unit: .50 lb.
Reg: $2.25
Qty:
Meyer Lemons  
California Local and delicious with their smooth skin, sweet fragrance and taste, these lemons are my favorite; great for baking, Salad dressings, curds and much more. Coke Farm - San Juan Baustista, CA
Unit: 1 ea.
Reg: $0.75
Qty:
Navel Oranges  
The flesh of a navel orange is sweet and naturally very juicy. It can be eaten out of hand, juiced, used in fruit salads, or turned into jams and preserves, depending on personal taste. Health Ranch - Orland, CA
Unit: 1 lb.
Reg: $2.55
Qty:
Ruby Grapefruit  
Grapefruit grows in varieties of pink, yellow, white or ruby color. The citrus gets its name from the way it grows in clusters on the tree, just like grapes. Commonly cut in half and eaten as a breakfast food, grapefruit can also be a snack and peeled liked an orange. Grapefruit is high in fiber and vitamin C, making it a good choice for your health! B&J Ranch - Oasis, CA
Unit: 1 ea.
Reg: $1.50
Qty:
Tangerines  
Its flesh is fragmented and can bear anywhere from zero seeds to over a dozen. It is aromatic, juicy, rich and sweet tart. B&J Ranch - Oasis, CA
Unit: 1 lb.
Reg: $3.50
Qty:
Valencia Oranges  
Perfect for juicing, eating out of hand and makes great salad dressing, too! Purity - Mx
Unit: 1 lb.
Reg: $1.85
Qty:
 
Weekly Specials
Bamboo Cutting/Serving Board & Laguiole Cheese Knife
Unit: 1 ea.
Reg: $16.99
Sale: $14.99


Gift Certificate $750 - For $675
Unit: 1 ea.
Reg: $750.00

Newman's Own Pretzels Sticks
Unit: 1 ea.
Reg: $4.25
Sale: $3.85


Back To Top
About Us  FAQ  eScrip  Term and Conditions  Contact Us  Press Room  Organic Delivery Articles 
Join Our Mailing List: